İş Hayatında İlk Günün Önemi

Yeni bir işe başladığımızda en önemli olan süreçlerden biri de ilk gündür. Şirkette geçirdiğimiz ilk gün hem şirkete hem de çalışan yapısına yönelik ilk algılarımızın oluşmaya başladığı evredir. Öte yandan iş yerindeki ilk günün işe yeni başlayacak kişiler açısından stresli olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle özellikle İnsan Kaynakları biriminin bugün için çok daha hassas olması gerekir.

İlk iş gününde işverenin çalışana doğru bir izlenim vermesi, çalışanı hem işi ve sorumluluklarıyla ilgili hazır hissettirir hem de bu heyecanlı günde onun rahat ve kendinden emin davranmasına yardımcı olur.

Günümüzde çalışan motivasyonunu ve bağlılığını sağlayacak uygulamalar eski dönemlerden çok farklılaştı. Yeni bir çalışanın ofise başladığı ilk gün masasının hazır olması, oryantasyon programına gösterilen özen, şirket içi tanıştırma, teknik dokümanların ve cihazların önceden hazır edilmesi gibi uygulamalar ilk iş gününde oldukça belirleyici detaylar.

Bu detayları görmezden gelen şirketler, çalışanların motivasyonlarında da önemli bir düşüşe sebep oluyorlar… Peki bir çalışanın ilk gününe farklılık ve ekstra motivasyon katmak için neler yapabilirsiniz?

İşte sizin için önerilerim;

1- İlk gün atmanız gereken ilk adımın yeni başlayan çalışanınızı şirket çalışanları ile tanıştırmak olduğunu unutmayın.

2- Yeni işe başlayan bir çalışanın ilk gününde, siz kendi şirketiniz adına bir çiçek gönderimi yapabilirsiniz.

3- İlk iş gününe yönelik bir kitap hediye edebilir ve işe başlamasına yönelik güzel bir mesaj yazabilirsiniz.

4- Oryantasyon programının eksiksiz uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

5- Oryantasyon programında sadece departmanlar veya yöneticiler ile tanışma değil şirketin genel kural ve yaklaşımlarına yönelik bilgilerin de eklenmesini sağlayın.

6- Şirket üst yönetiminde ıslak imzalı olarak bir “Hoş geldin!” mesajı oldukça faydalı bir motivasyon olacaktır

7- Çalışanın işe başlama anonsunu geciktirmeyin ve aynı gün yapın

8- İlk iş gününde yeni başlayan kişiye mutlaka bir “buddy” ataması yapın. Bu onun şirket içerisinde kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır

9- Öğle yemeğinde mutlaka “buddy”nin ona eşlik etmesini sağlayın.

Bu tarz uygulamalar artık yeni nesil iş yaşamında önem verilen ve değer atfedilen detaylar. İnsan Kaynakları yöneticilerinin pek çoğu bu detayları bilmesine karşın uygulama noktasında henüz bir standart oturtmuş değil.

Oysa İnsan Kaynakları ekiplerinin ilk iş gününe vereceği değer o çalışanın şirkete olan bağlılığını da önemli ölçüde etkileyen bir unsur. Bunu bir şirket politikası hâline dönüştüren şirketlerin çalışan verimliliğinde ve çalışan sadakatinde önemli bir gelişim sağlayacağının altını çizmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.